"Hi-Fi svět" federmann.cz
http://www.forum.federmann.cz/

Demagnetizovaný krokový motor
http://www.forum.federmann.cz/viewtopic.php?f=36&t=362
Stránka 1 z 1

Autor:  8-bit [ úte 12. črc 2011 19:03:41 ]
Předmět příspěvku:  Demagnetizovaný krokový motor

Zdravím,
povedlo se mi zničit krokový motor naprosto perversním způsobem.
Mám koupené nějaké použité cca 2Nm motory a na hřídelích mají nalisovaná ozubená kola. Ty je třeba z toho nějak dostat. Když rozebírám nějaké hřídele tak to většinou nahřeju opalovací pistolí a povolí to, ale tady nevím jakou to má Curieho teplotu tak jsem to radši prostě upiloval. Bohužel jsem to neutěsnil pořádně a špony to vtáhlo dovnitř dokonce i přes ty ložiska (moc hermetické typy to nebyly). Tak jsem motor opatrně rozebral a vyčistil, vč. toho ložiska které jsem neměl odvahu sundávat. Byla to hrozná práce z toho dostávat špony, ale nějak se to povedlo. Pak jsem motor opatrně složil (mezi rotorem a statorem není ani desetina milimetru) a když jsem zatočil s motorem, nebyl skoro cítit odpor těch kroků. Při zkratování vinutí s tím jde v pohodě otočit, což s druhým motorem šlo dost blbě. Když jsem to zapojil k budiči, vřela ve mě krev- má to asi poloviční statický kroutivý moment a dynamický je ještě o hodně horší, jde to normálně zastavit rukou. :evil:

Pak jsme začal koumat na netu co to sakra je. Prý je možné aby se rotor při vytažení z klece demagnetizoval :shock: Nikde jsem nenašel jakým mechanismem to jde takhle doku*it a proč se to nedemagnetizuje když do toho pouštím do obou fází 3A s frekvencí několika kHz, nebo co potom při nějakém 32násobném mikrokrokování :shock:

Rozebral jsem to znova a potvrdilo se to. Rotor je složený ze 4 sad plechů s pólovýma nádstavcema, a mezi každýma dvěma je prstencový magnet nepoznám z čeho. Uprostřed je kus (asi) Al plechu a celé je to zalité nějakým transparentním epoxidem. Dva střední válce skoro nepřitahujou železo, krajní celkem jo.

Nemáte prosím Vás tušení jestli to jde a nějak znova zmagnetizovat? Pokud možno bez nějakých technologií jako v CERNu, třeba koupit nějaké silnější neodymy, oblepit to tím a nechat to týden tak? A nebo je definitivné po něm?
Děkuji..

Přikládám fotku rozebraného motoru:
http://2i.cz/8ccd94be6d

Autor:  Federmann [ pát 15. črc 2011 12:25:27 ]
Předmět příspěvku:  Re: Demagnetizovaný krokový motor

Zmagnetování není složité, jde o klasickou hysterezní smyčku a on se musí dostat na co největší intenzitu, aby pak sycení zůstalo co nejvýše. Když se magnetický obvod rozebere, tak to spadne dolů.

Je třeba to vrátit zpět nahoru a to tak, že se musí nabít patřičná baterie kondenzátorů a vybít přes cívku, která zaručí dostatečné magnetické napětí, jen pulzně na velmi krátký čas, nevím zda bude použitelné vinutí samotného motoru, nebo se bude muset namotat nějaké pomocné vinutí, či udělat přípravek.

Nestalo by se to, kdyby se vytahoval rotor do železné trubky, kde by zůstal trvale uzavřený magnetický obvod, ale zase by to nešlo vyčistit.

Musíš najít takové řešení, jak každý magnet dostat na vrchol hysterezní smyčky, magnetický obvod nesmíš přerušit a na maximu "B" to pak udržet.

Řešení se jistě najde. Držím palce.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/