Demagnetizovaný krokový motor

Byla zřízena pouze jako poradna a není určena pro vedení jakýchkoliv diskuzí. Prosím položte srozumitelnou otázku, na kterou vám bude zodpovězeno.
Pokud pro vás nebude odpověď dostatečná, položte doplňující otázku, nebo využijte možnost diskusního fóra, kde se může vyjádřit každý.
Pravidla fóra
Patero:

1. Při registraci uváděj pravdivé kontaktní informace, web má vyšší míru zabezpečení a registraci musíš potvrdit. O dění na webu budeš dle vlastního nastavení průběžně informován na uvedený e-mail.
2. Nepoužívej více účtů. Při jakýchkoliv problémech se svým účtem se obrať e-mailem na administrátora fóra.
3. Nezakládej stejná témata, která již někdo založil.
4. Neodváděj diskuzi od tématu, piš pouze příspěvky, které chceš sdělit všem, pro ostatní příspěvky a komunikaci využij SZ (soukromé zprávy) ICQ či jiný neveřejný komunikační kanál.
5. Dodržuj pravidla Net-etikety. POMNI: co nechceš, aby bylo činěno tobě, nečiň ty jiným, kde začínají práva druhých, tvé práva končí.BANER na váš web, následující text stačí jen překopírovat a vložit:
<a href=" http://www.federmann.cz"><img src=" http://www.federmann.cz/images/stories/image437.gif" width="60" height="54" alt=" federmann.cz-Analog Audio"></a>
Uživatelský avatar
8-bit
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: úte 29. čer 2010 0:34:02
Bydliště: Bečva Valley
Kontaktovat uživatele:

Demagnetizovaný krokový motor

Nový příspěvek od 8-bit »

Zdravím,
povedlo se mi zničit krokový motor naprosto perversním způsobem.
Mám koupené nějaké použité cca 2Nm motory a na hřídelích mají nalisovaná ozubená kola. Ty je třeba z toho nějak dostat. Když rozebírám nějaké hřídele tak to většinou nahřeju opalovací pistolí a povolí to, ale tady nevím jakou to má Curieho teplotu tak jsem to radši prostě upiloval. Bohužel jsem to neutěsnil pořádně a špony to vtáhlo dovnitř dokonce i přes ty ložiska (moc hermetické typy to nebyly). Tak jsem motor opatrně rozebral a vyčistil, vč. toho ložiska které jsem neměl odvahu sundávat. Byla to hrozná práce z toho dostávat špony, ale nějak se to povedlo. Pak jsem motor opatrně složil (mezi rotorem a statorem není ani desetina milimetru) a když jsem zatočil s motorem, nebyl skoro cítit odpor těch kroků. Při zkratování vinutí s tím jde v pohodě otočit, což s druhým motorem šlo dost blbě. Když jsem to zapojil k budiči, vřela ve mě krev- má to asi poloviční statický kroutivý moment a dynamický je ještě o hodně horší, jde to normálně zastavit rukou. :evil:

Pak jsme začal koumat na netu co to sakra je. Prý je možné aby se rotor při vytažení z klece demagnetizoval :shock: Nikde jsem nenašel jakým mechanismem to jde takhle doku*it a proč se to nedemagnetizuje když do toho pouštím do obou fází 3A s frekvencí několika kHz, nebo co potom při nějakém 32násobném mikrokrokování :shock:

Rozebral jsem to znova a potvrdilo se to. Rotor je složený ze 4 sad plechů s pólovýma nádstavcema, a mezi každýma dvěma je prstencový magnet nepoznám z čeho. Uprostřed je kus (asi) Al plechu a celé je to zalité nějakým transparentním epoxidem. Dva střední válce skoro nepřitahujou železo, krajní celkem jo.

Nemáte prosím Vás tušení jestli to jde a nějak znova zmagnetizovat? Pokud možno bez nějakých technologií jako v CERNu, třeba koupit nějaké silnější neodymy, oblepit to tím a nechat to týden tak? A nebo je definitivné po něm?
Děkuji..

Přikládám fotku rozebraného motoru:
http://2i.cz/8ccd94be6d
Uživatelský avatar
Federmann
Administrátor
Příspěvky: 2575
Registrován: pát 15. kvě 2009 11:16:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Demagnetizovaný krokový motor

Nový příspěvek od Federmann »

Zmagnetování není složité, jde o klasickou hysterezní smyčku a on se musí dostat na co největší intenzitu, aby pak sycení zůstalo co nejvýše. Když se magnetický obvod rozebere, tak to spadne dolů.

Je třeba to vrátit zpět nahoru a to tak, že se musí nabít patřičná baterie kondenzátorů a vybít přes cívku, která zaručí dostatečné magnetické napětí, jen pulzně na velmi krátký čas, nevím zda bude použitelné vinutí samotného motoru, nebo se bude muset namotat nějaké pomocné vinutí, či udělat přípravek.

Nestalo by se to, kdyby se vytahoval rotor do železné trubky, kde by zůstal trvale uzavřený magnetický obvod, ale zase by to nešlo vyčistit.

Musíš najít takové řešení, jak každý magnet dostat na vrchol hysterezní smyčky, magnetický obvod nesmíš přerušit a na maximu "B" to pak udržet.

Řešení se jistě najde. Držím palce.
Odpovědět